Jak obliczyć moc grzejnika?

Jak obliczyć moc grzejnika?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Moc przedstawiana w liczbie watów to parametr, który pozwala dobrać odpowiedni grzejnik. Znając jego wartość, można określić, czy kaloryfer wygeneruje wystarczającą ilość ciepła, aby ogrzać daną przestrzeń. Jak ją obliczyć?

Dlaczego właściwe określenie mocy jest ważne?

Obliczenie wymaganej mocy jest niezbędne do efektywnego ogrzewania. Dostępne są sprawdzone wzory, które pomagają sprecyzować, jaka konkretnie liczba watów będzie właściwa dla danej przestrzeni.

Często można się spotkać z opiniami, że najlepszym rozwiązaniem jest po prostu dobranie systemu grzewczego o możliwie największej mocy. Ma to przekładać się na efektywność i skracać czas doprowadzenia temperatury w pomieszczeniu na pożądany poziom. Jednak nie jest to prawda.

Jeżeli w jednym pomieszczeniu temperatura będzie na znacznie wyższym poziomie niż w sąsiadujących z tym samym systemem grzewczym, dojdzie do przegrzania i prawidłowe funkcjonowanie będzie niemożliwe. Dlatego należy odpowiednio określić wydajność grzejnika – osobno do każdego pomieszczenia, aby wykorzystać jego potencjał zgodnie z zapotrzebowaniem. 

Sprawdzony sposób na obliczanie mocy grzejnika

Na początku trzeba ustalić objętość pomieszczenia, w którym będzie montowany kaloryfer. Wynik jest wyrażany w metrach sześciennych i składają się na niego pomnożone długość, szerokość i wysokość przestrzeni. Kolejny etap to dobranie odpowiedniej temperatury dla konkretnego pomieszczenia. 

Dostępne są podstawowe informacje na temat sugerowanego zapotrzebowania względem charakterystyki przestrzeni. Warto wspomnieć, że są to wskazówki, a nie bezwarunkowe zalecenia. 

Zalecane temperatury i zapotrzebowanie watów prezentuje się następująco:

  • kuchnia: 20℃ i 77 watów;
  • łazienka: 24℃ i 93 waty;
  • sypialnia: 18℃ i 70 watów;
  • pokój dzienny: 22℃ i 85 watów.

Współczynnik korekcyjny – dostosowanie mocy do zapotrzebowania

Każdy dom ma indywidualną charakterystykę cieplną. Wpływa na to stopień izolacji, a także inne czynniki korygujące. Przykładowo wymagania będą różne w zależności od tego, czy trzeba ogrzać nowy, szczelnie ocieplony dom, czy starą nieruchomość z ubytkami w elewacji lub warstwie termoizolacyjnej.

Na zapotrzebowanie rzutuje też lokalizacja obiektu. Zalecana moc dla budynków narożnych i wolnostojących będzie wyższa, podobnie jak w przypadku pomieszczeń, w których funkcjonują osoby starsze lub dzieci. Dlatego stosuje się współczynniki korekcyjne, odejmując i dodając procent od otrzymanego wyniku mocy:

  • słaba izolacja ścian: +15%;
  • dom narożny i wolnostojący: +10%;
  • zapotrzebowanie na ok. 2℃ więcej ciepła: +10%;
  • szczelna izolacja ścian budynku: -10%.

Jakie są najczęściej montowane rodzaje grzejników?

Warto się też dowiedzieć, jakie właściwie są odmiany grzejników. Pierwsza grupa to urządzenia centralnego ogrzewania. To standardowe, metalowe zbiorniki, które wypełniają się wodą o odpowiedniej temperaturze, generowaną przez kocioł. W tym przypadku ciepło rozprowadza się po pomieszczeniu w zależności od materiału wykonania, rozmiaru i rodzaju konstrukcji.

Drugą popularną odmianą są grzejniki elektryczne. Ich zawartość stanowi płyn, nieraz termoaktywny, ogrzewany przez układ podłączony do prądu. Mogą być podłączone zarówno bezpośrednio do głównego źródła zasilania, jak i do gniazda elektrycznego.

Ostatnia odmiana jest stosowana przede wszystkim w łazienkach i służy na przykład do suszenia ręczników. Mowa tutaj o kaloryferach dwupaliwowych podłączonych do centralnego ogrzewania, w których umieszczono zasilanie z sieci elektrycznej.

Zdj. główne: Achudh Krishna/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak eleganckie naczynia mogą podkreślić wyjątkowość każdej uroczystości?
Jak eleganckie naczynia mogą podkreślić wyjątkowość każdej uroczystości?
Odkryj jak odpowiednio dobrane naczynia mogą podkreślić charakter każdej uroczystości. Zaskocz swoich gości niezapomnianą aranżacją stołu.
Netflix zaczyna współpracę z rosyjskimi producentami filmowymi
Netflix zaczyna współpracę z rosyjskimi producentami filmowymi
Rosyjskie produkcje na Netflixie? Sprawdź, z jakimi rosyjskimi producentami zaczyna współpracę największa platforma streamingowa!
Ogrzewanie podłogowe czy klasyczne kaloryfery – jakie są wady i zalety tych rozwiązań?
Ogrzewanie podłogowe czy klasyczne kaloryfery – jakie są wady i zalety tych rozwiązań?
Ogrzewanie podłogowe i klasyczne kaloryfery są dwoma popularnymi rozwiązaniami stosowanymi w domach i budynkach do utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.
Ostatnie wpisy