728 x 90

W jaki sposób poprawić sygnał satelitarny?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
W jaki sposób poprawić sygnał satelitarny?

Chcesz poprawić sygnał telewizji satelitarnej? Przeczytaj, co możesz zrobić, zanim wezwiesz fachowca.

Od kilka lat telewizja komercyjna nadawana jest w standardzie DVB-S2. Od tamtej pory w każdym domu obecna jest telewizja satelitarna. Bardzo często w czasie nadmiernych opadów deszczu lub silnego wiatru sygnał zaczyna zanikać, a obraz na odbiorniku zawiesza się lub gubi klatki. Czy można samodzielnie poprawić jakość sygnału?

4 sposoby na poprawę sygnału satelitarnego

Zanim wezwiesz fachowca do ustawienia anteny, to warto obiektywnie przyjrzeć się przyczynom pogorszenia sygnału.

1. Przeszkody naturalne

Jedną z najczęstszych przyczyn pogorszenia jakości sygnału są przeszkody naturalne np.: za wysoka korona drzew. Jeśli to możliwe, to warto przyciąć wystające gałęzie lub przesunąć antenę.

2. Większa czasza

Jeśli czasza anteny ma średnicę 60 cm, to warto wymienić ją na czaszę o średnicy 90 cm, która zapewni lepszą jakość sygnału.

3. Długość i jakość kabla

Kabel łączący konwerter z odbiornikiem powinien być dobrej jakości o implementacji 75 Ohm, z żyłą miedzianą wewnątrz. Warto pamiętać, że długość kabla ma znaczenie. Kabel o długości 40 – 50 m powoduje znaczne straty sygnału.

4. Prawidłowe ustawienie czaszy

Nawet największa czasza nie zapewni dobrej jakości sygnału, jeśli będzie źle ustawiona. Do ustawienia anteny zawsze należy wezwać fachowca, który przy pomocy miernika nakieruje konwerter na odpowiedniego satelitę.

Co zrobić, aby poprawić jakość sygnału?

Instalacja antenowa powinna być wykonana na dobrej jakości podzespołach, a antena powinna być w poprawny sposób ustawiona. Wtedy problemy z sygnałem mogą występować tylko przy znacznym pogorszeniu się warunków atmosferycznych.

Dobrej jakości sygnał przy złej pogodzie, pomaga zachować większa czasza anteny. Do prawidłowego odbioru DVB-S2 wystarczająca jest antena o średnicy 90 cm. Jeśli chcesz poprawić jakość sygnału, to możesz zamontować antenę o średnicy 120 cm. Do jej ustawiania należy bezwzględnie wezwać fachowca, ponieważ wymaga to bardzo dużej precyzji. Ustawienie anteny bez miernika jest niemożliwe.

Warto zabezpieczyć właściwe „złącze F” na przewodzie antenowym. Niewłaściwe jego zabezpieczenie może doprowadzić do przedostania się tam wilgoci, która doprowadzi do zwarcia. Montaż anteny powinien być zawsze przeprowadzony przez fachowca. Niewłaściwe zamontowanie czaszy może doprowadzić do drgań, które utrudniają odbiór sygnału przy silniejszym wietrze, co przez dłuższy czas może doprowadzić do przesunięcia się czaszy. 

Czy warto inwestować we wzmacniacz sygnału?

Wzmacniacz sygnału nic nie pomoże w zwykłej instalacji antenowej. Klasyczny wzmacniacz jest montowany między odbiornikiem (telewizorem), a konwerterem. Przyda się tylko wtedy, gdy między nimi jest długi odcinek np.: 50 m. W takiej sytuacji sygnał jest lekko stłumiony, a wzmacniacz pozwala na zrekompensowanie strat wywołanych długością kabla.

Zdjęcie główne: TheoLeo/pixabay.com

Polecane wpisy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *

Ostatnie wpisy

Top autorzy