728 x 90

Gadżety do domu dla alergików

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Gadżety do domu dla alergików

Jesteś alergikiem? Przeczytaj, jakie urządzenia powinny znaleźć się w Twoim domu.

Alergia jest coraz większym problemem społecznym. Z jej powodu mogą cierpieć nawet niemowlęta. Jakich gadżetów nie powinno zabraknąć w domu alergika?

Odkurzacz z filtrem HEPA

Dzięki rozwojowi technologii filtr HEPA można znaleźć już niemal w każdym odkurzaczu i oczyszczaczu powietrza. Filtr ten wychwytuje cząstki niewidoczne gołym okiem m.in. takie jak roztocza, zarodniki pleśni czy łupież. Wykonany jest z ułożonych bardzo gęsto włókien szklanych, dzięki czemu różne cząsteczki są bardzo szybko zatrzymywane i nie krążą ponownie w powietrzu.

Odkurzacze z wbudowanym filtrem HEPA poprawiają komfort życia, zapobiegając atakom alergii i astmy. Codzienne odkurzanie odkurzaczem z takim filtrem oczyszcza odkurzaną powierzchnię z 99,7% cząstek o wielkości 0,3 mikrona.

Nawilżacz powietrza – must-have każdego alergika

Prawidłowy poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu jest bardzo ważny do ograniczenia ilości roztoczy. Zbyt suche powietrze powoduje podrażnienie błony śluzowej gardła i nosa, nasilając tym samym objawy alergii. Może również prowadzić do trudnej do wyleczenia infekcji zatok. Gdy powietrze w pomieszczeniu jest za suche, organizm zmuszony jest do zwiększenia produkcji śluzu, co jest bardzo niebezpieczne dla osób cierpiących na astmę.

Kupując nawilżacz powietrza, warto wybrać model z wbudowanym higrometrem. Dzięki temu można kontrolować poziom wilgotności powietrza. Podczas używania nawilżacza należy pamiętać o regularnej zmianie filtra. Jeśli będzie za rzadko zmieniany, to może pojawić się na nim pleśń.

Jonizator – niezbędny dla alergików

Jonizatory są niezbędnym urządzeniem dla alergików, ponieważ emitują jony ujemne, które są bardzo ważne w obniżaniu histaminy (organiczny związek chemiczny, który wywołuje w organizmie objawy alergiczne). Jony ujemne usuwają również z powietrza cząstki, które mogą wywoływać alergię.

>> Zobacz też: Oczyszczacz powietrza – jaki wybrać? Czy warto?

Mop parowy

Mop parowy powinien znaleźć się w domu każdego alergika, ponieważ niektóre środki chemiczne do mycia podłóg podrażniają delikatną błonę śluzową gardła i nosa. Mop parowy skutecznie zmywa oraz usuwa wszystkie bakterie, nie nasilając objawów alergii.

Można nim wyczyścić również dywany, materace, pościel i tapicerkę, dzięki temu można utrzymać wolne od alergenów środowisko. Roztocza lubią wilgoć i żywią się martwymi komórkami skóry, co stanowi bardzo duże zagrożenie dla alergików.

Oczyszczacz powietrza

Mieszkania osób cierpiących na alergię są bardzo często sprzątane, lecz kurz i alergeny można przenieść do domu na własnych ubraniach, mogą je również przynieść zwierzęta domowe wychodzące na zewnątrz. Dlatego w domu alergika nie może zabraknąć oczyszczacza powietrza, który usuwa kurz i alergeny z powietrza w mieszkaniu. Takie urządzenie powinno znajdować w pomieszczeniu, z którego alergik najczęściej korzysta.

Wydajność oczyszczacza powietrza jest zależna od zastosowanej technologii i systemu. Najlepsze są oczyszczacze powietrza posiadające filtr HEPA.

Polecane wpisy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *

Ostatnie wpisy

Top autorzy