728 x 90

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Foremki do ciasta – to nie bez znaczenia w czym pieczesz!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Foremki do ciasta – to nie bez znaczenia w czym pieczesz!

W tym artykule omówimy różne rodzaje foremek, ułatwiając Ci podjęcie decyzji, która z nich najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni!

Pieczenie ciasta to wielka przyjemność, która dla cukierników amatorów zaczyna się już na etapie wybierania i kupowania idealnych form do ciasta. Wybór odpowiedniej foremki może mieć wpływ na jakość wypieku i jego estetykę. W tym artykule omówimy różne rodzaje foremek, ułatwiając Ci podjęcie decyzji, która z nich najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni!

Foremki do ciasta – podział ze względu na materiał wykonania

Foremki do ciasta można podzielić na kilka kategorii: metalowe, silikonowe, szklane i ceramiczne. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i radzi sobie z innymi rodzajami wypieków – słodkich oraz wytrawnych.

Bezpłatne zdjęcie frontowy widok macierzysty kucharstwo w domu

Foremki silikonowe

Foremki silikonowe to nowoczesne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność w kuchni. Są elastyczne, co ułatwia wyjmowanie ciasta, a także łatwe do utrzymania w czystości.

Foremki silikonowe nie mają tendencji do przywierania ciasta i nie mają problemów z przypalaniem, ponieważ silikon nie przewodzi ciepła tak dobrze jak metal. Jednym z problemów z foremkami silikonowymi jest to, że nie tworzą one ładnego brzegu ciasta, co może być ważne dla niektórych wypieków, takich jak tarty.

Foremki metalowe

Foremki metalowe są najczęściej używane do wypieku ciast i tart. Są trwałe, wytrzymałe, a ich przewodność cieplna pozwala na równomierne nagrzewanie, co skutkuje idealnym wypiekiem ciasta, bez zakalców.

Foremki metalowe są łatwe do utrzymania w czystości, ale mogą mieć tendencję do przywierania ciasta. Wybieraj te z powłoką non-stick i pamiętaj o smarowaniu ich od wewnątrz tłuszczem, podsypywaniu mąką lub bułką tartą albo o wykładaniu papierem do pieczenia.

Foremki szklane

Foremki szklane są dobrym wyborem dla ciast, które wymagają delikatnego traktowania, takich jak serniki czy babki. Są popularnym wyborem do wypieków słonych, szczególnie zapiekanek czy dań duszonych – zachowują optymalną wilgotność oraz wartości poszczególnych składników. Jednym z problemów z foremkami szklanymi jest to, że mogą pękać, jeśli są narażone na zmiany temperatury, np. jeśli postawimy je na zimnym blacie zaraz po wyjęciu z piekarnika.

Foremki ceramiczne

Foremki ceramiczne są podobne do szklanych foremek, ale zwykle mają dodatkową powłokę zapobiegającą przywieraniu. Są idealne do wypieku ciast, które wymagają długiego i wolnego wypieku oraz dań głównych, takich jak zapiekanki lub quiche.

Foremki ceramiczne są trwałe i estetyczne – potrawy w nich zrobione można serwować od razu na stół, bo po prostu ładnie się prezentują. Jednocześnie foremki ceramiczne mogą być ciężkie i nieodporne na u pęknięcia, jeśli są upuszczone lub uderzone.

Bezpłatne zdjęcie kobieta biorąc świeżo upieczone ciasto jem z piekarnika

Jakość przede wszystkim

Materiał, z jakiego wykonana jest foremka do pieczenia, jej kolor, rozmiar czy kształt są ważne, jednak bardzo istotna jest jakość wykonania. Nie sięgaj po akcesoria kuchennego niepewnego pochodzenia, lecz wybieraj zakupy w zaufanych sklepach. Towary w nich są atestowane, a to niezwykle ważne w przypadku form mających kontakt z żywnością.

Grafika: freepik.com

Polecane wpisy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *

Ostatnie wpisy

Top autorzy