728 x 90

Digital twin, czyli cyfrowy bliźniak – czym jest?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Digital twin, czyli cyfrowy bliźniak – czym jest?

Pojęcie cyfrowy bliźniak staje się coraz popularniejsze w nowoczesnych przedsiębiorstwach. Czym jest i jakie funkcje pełni digital twin?

Pojęcie cyfrowy bliźniak (ang. digital twin) staje się coraz popularniejsze w nowoczesnych przedsiębiorstwach. Mówiąc krótko, to po prostu wirtualny model procesu, produktu lub usługi. Czym jest konkretnie?

Historia modelu

Cyfrowy bliźniak jest repliką fizycznych obiektów, procesów i systemów. To wyrażenie po raz pierwszy pojawiło się w latach sześćdziesiątych XX w. Wówczas NASA w ramach programu Apollo wykonała bliźniaki Modułu Dowodzenia, Modułu Księżycowego i Lunar Rovera. Zrobili to, by mieć odzwierciedlenia wysyłanych w przestrzeń obiektów. Wirtualne bliźniaki stanowią w pewnym sensie medium pomiędzy człowiekiem a maszyną fizycznie niedostępną.

Cyfrowy bliźniak to wirtualny model danej czynności, łączący świat wirtualny i fizyczny. Pozwala na analizę danych i monitorowanie systemów. 

Digital twin w nowoczesnych firmach

Firma produkcyjna, posiadająca cyfrowego bliźniaka danego urządzenia, ma pogłębiony wgląd w jego zachowanie, a co najważniejsze potencjalne problemy i awarie. I może przeprowadzać różnego rodzaju testy i symulacje bez konieczności wprowadzania drogich zmian w fizycznym produkcie. Jak potwierdziły rozmaite testy, bliźniak z niesamowitą dokładnością powiela to, co ma miejsce się w rzeczywistości. W efekcie pozwala to zwiększać wydajność urządzeń i tym samym obniżać koszty przez przewidywanie ewentualnych komplikacji w procesie tworzenia.

Polecane wpisy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *

Ostatnie wpisy

Top autorzy