Czy warto mieć telefon stacjonarny w domu?

Czy warto mieć telefon stacjonarny w domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Telefon stacjonarny to już raczej relikt przeszłości, o którym osoby urodzone po 2005 roku dowiadują się raczej z filmów i seriali. Kiedyś był on jednak obecny w każdym domu i to w kilku egzemplarzach. 

Obecnie niewiele osób posiada jeszcze telefon stacjonarny czy inaczej „domowy”. Czy rezygnacja z niego była dobrą decyzją? Poznaj zalety oraz wady telefonów stacjonarnych.

Idealny dla osób starszych

Niestety technologia wyprzedziła wielu seniorów. Dla osób w podeszłym wieku obsługa smartfona może okazać się zbyt skomplikowana, a jednak to zwłaszcza oni muszą mieć łatwy i szybką możliwość kontaktu z bliskimi oraz służbami, na przykład pogotowiem. W takiej sytuacji niezbędny jest bezprzewodowy telefon stacjonarny, który umożliwi osobie starszej kontakt ze światem w domowym zaciszu.

Telefon stacjonarny daje też rodzinie możliwość sprawdzenia, czy senior jest w domu i czy jest bezpieczny. Jest to przydatne zwłaszcza w przypadku, kiedy senior choruje i może np. stracić przytomność, a mieszka sam. Telefony stacjonarne są bardzo łatwe w obsłudze, dzięki czemu każdy laik technologiczny doskonale sobie z nimi poradzi.

Niskie koszty

Trudno znaleźć dobry telefon komórkowy w cenie poniżej tysiąca złotych. Dodatkowo, abonament w sieci komórkowej to koszt średnio pięćdziesięciu złotych, choć często jest on wyższy. Telefon stacjonarny można kupić za kilkadziesiąt złotych, a abonament w sieci stacjonarnej zaczyna się od ceny nawet 10 złotych! 

Niskie koszty zakupu i utrzymania telefonu stacjonarnego to bardzo mocny argument za tym, by jednak posiadać telefon domowy. Skoro prawie nic nie kosztuje, a może się przydać, warto zostawić go na półce w mieszkaniu, by w razie czego móc go użyć. Telefony komórkowe mają tę wadę, że rozładowują się, a ładowarki do nich szybko się psują. 

Wyobraź sobie sytuację, w której w sobotę po południu, kiedy sklepy są już zamknięte, przerywa Ci się kabel od ładowarki do smartfona. Kolejny dzień to niedziela niehandlowa, a Ty masz tylko pięć procent baterii. Przy takim scenariuszu przez cały weekend zostajesz bez kontaktu ze światem. Jeśli posiadasz w domu telefon stacjonarny, ten problem znika.

Zasięg w każdym miejscu

Każdy człowiek podczas rozmowy telefonicznej spaceruje po mieszkaniu. Są jednak miejsca, w których zasięg sieci komórkowej jest słabszy lub w ogóle znika, a Twoja rozmowa zostaje przerwana. Takie sytuacje są okropnie irytujące, ale niestety nadal zdarzają się bardzo często, na przykład na wsi, gdzie pola i lasy tłumią zasięg sieci.

Telefony stacjonarne – jak sama nazwa wskazuje – podłączone są do stacjonarnej sieci. Dzięki temu tak długo, jak masz prąd, możesz dzwonić i rozmawiać z każdym. Nie musisz obawiać się, że rozmowa zostanie przerwana przez słaby zasięg. Oczywiście jeśli masz telefon bezprzewodowy, nie będzie on działał poza domem, ewentualnie może działać w ogródku lub na ganku. Możesz jednak mieć pewność, że w domu zasięg będziesz mieć w każdym miejscu.

Brak prywatności

Minusem posiadania telefonu domowego jest możliwość podsłuchiwania rozmowy przez innych domowników. Niestety wszystkie aparaty w domu podłączone są pod jedną linię, co sprawia, że trudno o prywatną rozmowę. Doskonale wie o tym każdy, kto miał młodsze rodzeństwo lub jako nastolatek próbował zadzwonić wieczorem do dziewczyny.

Zdjęcie główne: pexels.com/Ron Lach

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki system smart home wybrać?
Jaki system smart home wybrać?
Zanim zdecydujesz się na inteligentny dom warto poznać jego zastosowanie i dowiedzieć się, który system będzie dla Ciebie najlepszy.
Jak zarządzać elektroniką w domu?
Jak zarządzać elektroniką w domu?
Twój dom jest pełen elektroniki? Naucz się nią zarządzać! Podpowiadamy, co możesz zrobić, aby wszystkie urządzenia w Twoim domu
Jak wybrać odpowiednie okna i drzwi do swojego domu – poradnik dla kupujących
Jak wybrać odpowiednie okna i drzwi do swojego domu – poradnik dla kupujących
Odkryj, jak wybór okien i drzwi wpływa na komfort oraz efektywność energetyczną twojego domu. Przeczytaj nasz poradnik i zrób świadomy wybór.
Ostatnie wpisy