728 x 90

Czy rower elektryczny jest pojazdem mechanicznym?

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis
Czy rower elektryczny jest pojazdem mechanicznym?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup roweru z napędem elektrycznym. Jet do spore ułatwienie dla osób starszych, ale nie tylko. Sprawdź, czy te rowery mogą być klasyfikowane jako pojazd mechaniczny.

Rowery elektryczne cieszą się olbrzymią popularnością. Przez jakiś czas jednak były niejasne w świetle prawa, bowiem nie było oczywiste czy mogą być klasyfikowane jako pojazd mechaniczny.

Rower w świetle prawa

Według definicji rower to pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.

Rower elektryczny w polskim prawie

Z racji, że obecne na polskim rynku jednoślady zachowują te wytyczne klasyfikowane są w świetle prawa jako jako zwykłe rowery. Mimo, wyższej prędkości, którą można osiągnąć za pomocą roweru elektrycznego, nie jest ona niemożliwa do osiągnięcia na zwykłym rowerze, zatem nie są one pojazdami mechanicznymi.

Polecane wpisy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *

Ostatnie wpisy

Top autorzy