Paszporty szczepionkowe – rewolucja na świecie?

Paszporty szczepionkowe – rewolucja na świecie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Szczepienie przeciwko COVID-19 wywołuje wiele kontrowersji na całym świecie, lecz okazało się jedyną szansą na ograniczenie pandemii. Dlaczego mają zostać wprowadzone paszporty szczepionkowe?

Zwiększenie bezpieczeństwa, czyli paszporty szczepionkowe

Pandemia zmieniła rzeczywistość na całym świecie. Szczepienie przeciwko COVID-19 stało się przepustką do normalności, dlatego wiele państw wprowadza paszporty szczepionkowe, które mają zapewnić normalne życie zaszczepionym osobom. Już wkrótce, aby przyjść na koncert, trzeba będzie okazać nie tylko bilet, lecz również paszport szczepionkowy.

Do stworzenia tzw. paszportów szczepionkowych została powołana grupa firm z sektora zdrowotnego (Vaccination Credential Initiative). Mają oni opracować cyfrowe paszporty, które będzie można przechowywać w smartfonach lub innych urządzeniach cyfrowych.

Głównym celem Vaccination Credential Initiative jest stworzenie takiego rozwiązania, które będzie dostępne zarówno w wersji cyfrowej, jak i papierowej. Rozwiązanie to ma być nie do podrobienia oraz ma chronić prywatność osób zaszczepionych.

Własne wersje paszportów szczepionkowych

Na całym świecie nad paszportami szczepionkowymi pracuje 17 różnych grup z sektora zdrowotnego. W USA w stanie Nowy Jork zostały wprowadzone przepustki cyfrowe opracowane przez BMI. Pokazują one status szczepienia lub wynik testu na COVID-19. W większości miejsc publicznych paszporty są traktowane jak przepustka.

Kartę elektronicznego potwierdzenia szczepienia wprowadziła również Islandia. W Izraelu wprowadzony jest odpowiednik paszportu szczepionkowego tzw. Green Pass. Linie lotnicze Air France wprowadziły dla pasażerów aplikację potwierdzającą nabycie szczepionki lub posiadanie przeciwciał odpornościowych. W krajach Unii Europejskiej paszporty szczepionkowe mają obowiązywać od 1 lipca br.

Paszporty szczepionkowe dostępne w UE od 1 lipca

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders w jednym z wywiadów podał, że „od 1 lipca dostępne będą trzy rodzaje certyfikatów: zaświadczenie o szczepieniu; o negatywnym wyniku testu; świadectwo wyzdrowienia. Wszystkie będą bezpłatne dla wszystkich obywateli UE. Można je będzie dostać w formacie cyfrowym na urządzeniu cyfrowym lub wydrukować na papierze”.

Komisarz w swojej wypowiedzi podkreślił, że za wydawanie certyfikatów szczepień będą odpowiedzialne organy w danym kraju np.: szpitale, placówki medyczne wykonujące testy lub centra szczepień. Osoba, która chce otrzymać paszport szczepionkowy, musi złożyć wniosek w odpowiednim wydziale. Pracownik, który otrzyma wniosek, musi przesłać zaświadczenie o odbyciu szczepienia do działu zajmującego się cyfrowym aspektem tego dokumentu. Gdy dokument zostanie wygenerowany w wersji cyfrowej, to zostanie on przesłany do placówki, w której został złożony wniosek. Takie cyfrowe zaświadczenie o szczepieniu będzie można pobrać na dowolne urządzenie mobilne lub wydrukować w wersji papierowej.

W czasie kontroli na granicach, lotniskach będzie weryfikowana jedynie autentyczność i ważność takich zaświadczeń.

Dodatkowe pieniądze z UE na testy

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders zapowiedział również, że w budżecie Unii Europejskiej jest przeznaczone 100 mln euro na wsparcie państw członkowskich, aby zapewniły przystępną cenę testów swoim obywatelom. W rozporządzeniu znajduje się również informacja o szybkich testach antygenowych jako środkach ułatwiających wydawanie certyfikatów.

Komisarz UE w swojej wypowiedzi przypomniał również, że państwa członkowskie są zobowiązane do nienakładania ograniczeń dla osób, które mają certyfikaty szczepionkowe, chyba że takie ograniczenia są konieczne dla zdrowia publicznego. Didier Reynders w swojej wypowiedzi przypomniał o zaleceniu UE do ograniczenia swobodnego przepływu osób między krajami członkowskimi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tani dom w budowie – jaki?
Tani dom w budowie – jaki?
Znalezienie taniego domu w budowie to wyzwanie, ale można osiągnąć oszczędności bez rezygnacji z jakości i funkcjonalności.
Czym jest głośnik multiroom od Google’a?
Czym jest głośnik multiroom od Google’a?
Czym wyróżniają się głośniki multiroom od Google’a? Sprawdziliśmy dwa modele!
Kamery budowlane – bezpieczeństwo i monitoring na budowie
Kamery budowlane – bezpieczeństwo i monitoring na budowie
Kamery budowlane to urządzenia służące do monitorowania oraz zabezpieczania terenów budowlanych. W dzisiejszych czasach, kiedy bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych czynników w pracy budowlanej, kamery są niemal nieodłącznym elementem wyposażenia każdej budowy. Warto zwrócić uwagę, że aby zapewnić niezawodne działanie kamer budowlanych, muszą one posiadać dobrej jakości kartę SIM.
Ostatnie wpisy