728 x 90

E-faktury coraz bliżej – co to oznacza?

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis
E-faktury coraz bliżej – co to oznacza?

Ministerstwo Finansów zmodyfikowało sposób wystawiania faktur. Oprócz tradycyjnej formy papierowej, przedsiębiorcy będą mieli możliwość wystawiać już e-faktury. Sprawdź, co to oznacza.

Ministerstwo Finansów planuje sporą rewolucję w sposobie wystawiania faktur. Oprócz tradycyjnej papierowej faktury oraz coraz powszechniejszej faktury elektronicznej, przedsiębiorcy będą mieli możliwość wystawiać już e-faktury.

E-faktury coraz powszechniejsze

Resort Finansów ma w zamiarze zmiany wprowadzić już od października 2021 r. Na początku wykorzystywanie nowych rozwiązań w kwestii faktur będzie dobrowolne. Co za tym idzie, oprócz tradycyjnej faktury w formie papierowej oraz już powszechnej faktury elektronicznej, przedsiębiorcy będą mogli wprowadzać e-faktury. Jak jednak zapowiada Ministerstwo Finansów w 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne.

Skąd ta zmiana?

Stosowanie e-faktur ma na celu szybsze uzyskanie zwrotu podatku VAT. Nie ma to być obecnych 60 dni, ale tylko 40 dni. E-faktury będą przechowywane w bazie danych Ministerstwa Finansów, a dla klarowności wystawiane mają być według jednego wzorca. Zapobiegnie to sytuacji zniszczenia lub zaginięcia, a osoba wystawiająca fakturę będzie miała pewność, że ta trafi do adresata. Wprowadzenie e-faktur ma ułatwić rozliczenia transakcji między przedsiębiorcami. Ministerstwo ma na celu także zmniejszenie luki VAT. 

Polecane wpisy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *

Ostatnie wpisy

Top autorzy